Σχετικά με την ανακοίνωση του Δημάρχου Σητείας Γιώργου Ζερβάκη , στο βαθμό που με αφορά, θέλω να διευκρινίσω τα εξής: Ουδέποτε ενέργησα εν κρύπτω , ενήργησα απολύτως θεσμικά ως δημοτική σύμβουλος .
Η θέση μου κατά των εγκαταστάσεων νέων ανεμογεννητριών στις περιφέρειες των Κοινοτήτων Χανδρά- Αρμένων-Περβολακίων-και Απιδίων της Δημοτικής Ενότητας Λεύκης, Δήμου Σητείας , ήταν γνωστή και είχε εκφραστεί στην ψηφοφορία , στην πρώτη συζήτηση για το θέμα στο δημοτικό συμβούλιο .
Οι προθέσεις διχασμού και διάσπασης που μου χρεώνονται , είναι σενάρια συνωμοσιολογίας στα οποία δεν συμμετέχω .
Μαρία Δ. Γιαννακάκη
Ανεξάρτητη Δημοτική Σύμβουλος