Στην αίθουσα του δημοτικού συμβούλιου πραγματοποιήθηκε χθες το βράδυ συζήτηση για την έρευνα διάρθρωσης γεωργικών και κτηνοτροφικών εκμεταλλεύσεων έτους 2023 η οποία διενεργείτε στο πλαίσιο ειδικού προγράμματος διαρθρωτικών ερευνών, που έχει καταρτιστεί από την Ευρωπαϊκή Ένωση. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει τη διενέργεια δειγματοληπτικών ερευνών, ανά τριετία, και της Απογραφής Γεωργικών και Κτηνοτροφικών Εκμεταλλεύσεων ανά δεκαετία.
Παρόντες στην συζήτηση ήταν ο υπεύθυνος του πρωτογενή τομέα Μανώλης Αυγουστινάκης ο αντιδήμαρχος Άρδευσης Γιάννης Σκαρβελάκης και οι πρόεδροι των τοπικών διαμερισμάτων.
Ομιλητές της οργάνωσης απογραφής για τις ανάγκες της έρευνας, ο επόπτης Καρδάσης Σταμάτιος και η βοηθός επόπτη Δρακάκη Όλγα.